انجمن حقوق اساسی ایران برای ارتقای فرهنگ عمومی

تهران – ایرنا – رئیس انجمن حقوق اساسی ایران با اعلام آمادگی برای ارتقای فرهنگ عمومی در زمینه حقوق شهروندی گفت: منشور حقوق شهروندی چند گام نسبت به قانون اساسی جلوتر است و این موضوع در عین وجود نقدهایی که بر منشور وارد است باید مورد توجه قرار گیرد.

به گزارش خبرنگار حقوقی ایرنا، علی اکبر گرجی روز چهارشنبه در میزگرد ‘منشور حقوق شهروندی از نگاه حقوقدانان’ که با همکاری انجمن حقوق اساسی ایران در ایرنا برگزار شد، افزود: انجمن علمی حقوق اساسی ایران آمادگی خود را برای مساعدت در زمینه آگاهی بخشی، ظرفیت سازی، ارتقای فرهنگ عمومی و به تعبیر کلی تر توانمندسازی شهروندان ایرانی در زمینه مباحث علمی، آموزشی، پژوهشی و ترویجی اعلام می کند.
وی تصریح کرد: انجمن علمی حقوق اساسی ایران به عنوان انجمن علمی مردم نهاد تخصصی حاضر است تا برای تحقق این منشور و اهداف حقوق مدارانه آن گام بر دارد .
این حقوقدان با اشاره به اصل ۲۲ قانون اساسی تصریح کرد: حق حیات در قانون اساسی به شکل سلبی تصریح شده ولی در منشور حقوق شهروندی با وسعت دید تحسین برانگیزی برای شهروندان به رسمیت شناخته و راهکارهای جزئی تر و تفصیلی تر را پیش بینی کرده است.
گرجی در رابطه با تعهدات حقوق بشری دولت گفت: دولت دو نوع تعهد دارد که برخی از این وظایف و تکالیف متعهد به نتیجه است و در هر شرایطی باید این حقوق را محقق کند از جمله این موارد حق آزادی بیان است و در برخی از تعهدات خود قید «به وسیله» را دارد که در این خصوص در حد مقدورات و توانایی هایی که دارد می کوشد تا این حقوق را برای شهروندان جامعه عمل بپوشاند. از جمله این موارد حق داشتن مسکن شایسته است که در قانون اساسی نیز پیش بینی شده اما در این مورد همچنان مشکلات جدی وجود دارد.
وی اظهار کرد: ایران، بهشت منابع خدادادی بی نظیری است که به دلیل سوء مدیریت و ناکارآمدی امکان بهره برداری از امکانات موجود را نداریم و از این رو برای کشوری چون ایران خوشایند نیست که اقشار مختلف از جمله مدرسان و معلمان، دغدغه معیشت و رفاه داشته باشند.
گرجی با تاکید بر لزوم پیاده سازی سازو کارهای لازم برای اجرای منشور حقوق شهروندی گفت: ضروری است تا در اسرع وقت دولت سازو کارهای بسیار جدی برای تضمین و اجرایی کردن این حقوق در نظر گیرد تا آیندگان از این سند به عنوان افتخار ملی یاد کنند و نه سندی تاریخی، مسکوت و مغفول که پس از مدتی به فراموشی سپرده شود.
وی با بیان اینکه حقوقدان وظیفه بیان واقعیت از منظر علمی را دارد، تصریح کرد: برای اجرای این سند در قوه مجریه نیز نگرانی های جدی وجود دارد و از سویی دیگر، مردم در آینده ای نزدیک منتظر ارائه گزارش عملکرد از اجرای این منشور خواهند بود.
گرجی تاکید کرد: منشور حقوق شهروندی سندی است که در صورتی که اجرایی نشود به کرامت انسانی شهروندان توهین شده و طبیعتا قضاوت های بسیارمنفی در مورد دولت یازدهم و در سطحی گسترده تر در مورد نظام جمهوری اسلامی مطرح می شود.
رئیس انجمن حقوق اساسی ایران گفت: دولت تدبیر و امید باید با استفاده از ظرفیت کارشناسی و حقوقی که در کشور وجود دارد نسبت به رفع موانع تحقق این سند ارزشمند اقدامات لازم را انجام دهد چرا که تعهد رئیس جمهوری به تحقق حقوق شهروندی نیاز به ساختار مناسب، علمی، عملی و هوشمندانه دارد و تا زمانی که ساختار لازم ایجاد نشود، با وضعیت موجود اجرای این منشور به طور کامل محقق نمی شود.
سند منشور حقوق شهروندی در ٢٩ آذر ماه توسط رئیس جمهوری در همایش قانون اساسی و حقوق ملت با حضور جمعی از مقامات کشوری، صاحبنظران و اساتید و حقوقدانان،نخبگان و شهروندان رونمایی شد.
اجتمام**٣٢٢٩**۱۵۶۹
خبرنگار:حنانه شفیعی ** انتشار: علی حبیبی

یک دیدگاه در “انجمن حقوق اساسی ایران برای ارتقای فرهنگ عمومی

  1. محمدسعیدشفیعی گفت:

    سلام جهت نمایندگی انجمن در اصفهان اعلام آمادگی میکنم ارادتمندشفیعی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *